Спортивне харчування від Українського та зарубіжних виробників
  • 066 310 33 98
  • 066 726 53 02
  • 096 115 05 84
  • 063 148 27 87
  • Замовити дзвінок

Організація раціону харчування для спортсмена та його роль

Організація раціону харчування для спортсмена та його роль

Всі напевно знають, що успіх у будь-якому виді спорту залежить від багатьох особливостей, проте є три основні чинники, які допомагають досягти найкращих результатів. До них відносяться повноцінний відпочинок, раціональна організація тренувань та правильне харчування для спортсменів. Адже якщо людина, яка мріє досягти вражаючого ефекту, нехтуватиме хоча б одним пунктом із перерахованого, всі його старання будуть приречені на провал. Саме тому кожен серйозно налаштований спортсмен повинен мати достатні знання щодо організації правильного харчування і дотримуватися його.

На перший погляд, здається, що організація спортивного харчування – це просто і досить зрозуміло. Але коли справа доходить до практики, виявляється, що більшість початківців, та й деякі досвідченіші люди зі спорту не володіють повною інформацією щодо того, наскільки важливо таке харчування і як його організувати.

Важливість правильного харчування для спортсмена

Людський організм налаштований так, що не може довго обходитися без їжі, адже з нею надходять поживні речовини, необхідні для нормальної життєдіяльності.

Спортивні тренування піддають м'язові тканини, та й організм загалом досить серйозним випробуванням, проте йому нічого не залишається, як поступово пристосовуватися до них. Однак, максимальне зростання та регенерація м'язів відбувається тільки в тому випадку, якщо організм отримує належну кількість макро-, мікроелементів та поживних речовин. Тому кожній людині варто усвідомити, що особливості харчування для спортсменів – важливий момент, якому має приділятись першочергова увага.

Умови підвищеного навантаження (особливо це стосується спортсменів-бодібілдерів) потребують ретельно збалансованого харчування, з яким в організм потрапляє оптимальна кількість жирів, білків та вуглеводів. Ці речовини в системі травлення піддаються розщепленню на більш прості речовини, які використовуються для вироблення енергії, регенерації тканин та ін. Так, білки перетворюються на амінокислоти, полісахариди (вуглеводи) розщеплюються до моносахаридів, а жири переходять у жирні кислоти та спирти. При цьому, вони з кров'ю та лімфою надходять до органів та клітин, де й відбуваються процеси анаболізму.

Сукупність таких процесів називається метаболізмом, чи обміном речовин. Безумовно, якщо порівнювати метаболізм бодібілдера та звичайної людини, вони різко відрізняються, адже високі навантаження та активне зростання м'язової тканини вимагають підвищеного надходження необхідних речовин, тому такий спортсмен просто повинен харчуватися правильно.

Як організувати раціон харчування спортсмена?

Для того, щоб харчуватися правильно, необхідно дотримуватись ряду спеціально розроблених для спортсменів-силовиків правил, які спеціально розробляються дієтологами.

Найбільш поширеною та ефективною системою, яка розроблена спеціально для бодібілдерів, вважається система спортивного харчування, в основі якої теорія простих та складних вуглеводів. Вона дозволяє оптимізувати кількість споживаних з їжею білків та вуглеводів таким чином, щоб максимально покращити співвідношення м'язової та жирової тканини.

Такий тип харчування базується на 5-8 разовому харчуванні, а також невеликих порціях, що дає можливість зберегти невеликий об'єм шлунка та водночас споживати необхідну кількість життєво важливих речовин. Основними продуктами, які повинні бути присутніми в раціоні, є ті,  що містять протеїн:

  • різні види риби та нежирні сорти м'яса;
  • відварені, сирі яйця, зокрема в вигляді коктейлів;
  • молочні та кисломолочні продукти з невеликим відсотком жирності;
  • продукти, що містять соєвий білок.

Раціон харчування спортсмена має особливості. Так, наприклад, продукти, багаті на вуглеводи, варто вживати в першій половині дня, поступово зменшуючи їх кількість до вечора. Однак при цьому варто враховувати, що вони поділяються на прості та складні та вживання останніх найбільш оптимальне. До складних вуглеводів відносяться овочі, горіхи, хліб з борошна грубого помелу, вівсянка, гречка та бурий рис і вживати ці продукти варто у першій половині дня. Прості вуглеводи слід приймати одразу після тренувань для заповнення запасів глікогену у м'язах, адже вони швидко розщеплюються та поповнюють витрачені запаси.

Білкова їжа – невід'ємний елемент спортивного раціону харчування, адже зростання м'язової тканини відбувається саме завдяки ній. Крім того, білки виконують в організмі безліч інших функцій, тому надходити вони повинні у досить великій кількості. При цьому, якщо можливості вживати білкову їжу протягом дня, запаси білка можна заповнювати протеїновими коктейлями, приготованими з концентрату сироваткового білка чи інших видів спортивного харчування.

Продуктами-ворогами для ідеального спортивного тіла є:

  • жирна та солона їжа, гострі приправи та копченості;
  • алкогольні та газовані напої, кондитерські вироби, цукор та шоколад;
  • висококалорійні соуси, консерви та мариновані продукти, білий хліб та ковбаси.

Якщо Ви займаєтеся спортом, ведете активний спосіб життя або просто дотримуєтеся правильного харчування, оптимізувати раціон допоможе каталог інтернет-магазину спортивного харчування «Гадяцький протеїн», де в широкому асортименті є високоякісні компоненти спортивних коктейлів, а також зручні та сучасні шейкери для їхнього приготування.

// // Онлайн курсы IT